Kiedy dysponujesz niewielkim mieszkaniem nie masz innego wyjścia niż po prostu zagospodarować każdy centymetr kwadratowy najbardziej wydajnie jak to możliwe. Dzięki kilku prostym trikom możesz naprawdę zwiększyć walory użytkowe swoich czterech kątów.

 

Zasada pierwsza: wyrzuć wszystko co niepotrzebne

 

Pozbycie się zbędnych w mieszkaniu rzeczy pozwala wygospodarować nawet kilkanaście procent powierzchni więcej. Trzymasz stary odkurzacz? Nadal nie wyrzuciłeś stolika, który głównie zbiera kurz? Musisz to zmienić!

 

Zasada druga: skorzystaj z pomocy projektanta

 

Co prawda w Sieci roi się od różnego rodzaju gotowych projektów, ale tylko doświadczony fachowiec dobierze rozwiązania dostosowane akurat do Twojego mieszkania. Idealnym pomysłem wydają się meble do zabudowy lub samodzielne wykorzystanie drzwi, prowadnic i płyt. Dzieki temu nawet w największym zakamarku możemy uzyskać niewielką półeczkę, na której to postawimy na przykład akcesoria kuchenne i ozdobne. Niewielka wnęka przy drzwiach również może być zagospodarowana półkami lub szafką na buty DIY. Wszystko to razem tworzy idealnie wykorzystany każdy centymetr kwadratowy powierzchni bez najmniejszych problemów z jej brakiem. Znane są przykłady kawalerek o łącznym metrażu poniżej dwudziestu metrów, które to zyskały dzięki pomocy projektanta i prostym trikom drugie życie. Wystarczy wziąć przykład ze wzorców Japońskich, gdzie na bardzo małej powierzchni tworzy się tysiące mieszkań o pełnej funkcjonalności. Nawet z pozornie najmniejszej klitki na świecie można wyciągnąć maksimum możliwości.